Rozhovor o meditaci

Zdeňka Kudová, redaktorka časopisu Aha pro ženy se mnou udělala rozhovor na téma meditace.  Jsou tam odpovědi na vaše časté dotazy. Věřím, že vám budou k užitku 😉

Když se řekne meditace, řada lidí si představí něco jako přemýšlení nebo pospávání. Jde však o mnohem hlubší stav mysli, který člověku pomáhá nahlédnout do svého nitra, porozumět sám sobě a třeba i zbavit se svých traumat.

Kateřina Škorničková je učitelkou meditace a pomáhá lidem porozumět programům mysli a pracovat se svým podvědomí. Poradí i vám, jak správně meditovat….

Co je to přesně meditace?
„Jde o techniku, která nás vede do našeho nitra. Pomáhá nám být v klidu, odpojit se z vnějšího světa, který na nás neustále vysílá různé podněty a požadavky. Meditace nám umožňuje zklidnit a uvolnit se, postupně zastavit své myšlenky a být v přítomném okamžiku. Díky ní léčíme nejen svou mysl, ale i své tělo, které se v relaxaci krásně regeneruje. V dnešní zrychlené době, kdy jsme neustále ve shonu a stresu, vnímám meditaci jako nutnost proto, abychom mohli žít kvalitní a naplněný život.“

Většina z nás si pod tímto slovem vybaví osobu sedící v tureckém sedu. Je tento posed pro meditaci důležitý?
„Je hodně typický a řekla bych ideální proto, abychom měli rovnou páteř a otevřená všechna energetická centra neboli čarky. Při meditaci můžete normálně sedět, ale je důležité nemít zkřížené ruce a nohy (noha přes nohu). Možné je meditovat i vleže (na zádech s dlaněmi nahoru). Ale ze zkušenosti vím, že většina lidí při této pozici usíná.“

Lze meditovat i při jiných činnostech například při chůzi?
„Ano určitě, já třeba ráda praktikuji meditaci v pohybu, při procházkách se psem. Jsou i různé dynamické meditace. Všechny typy meditací mají společné to, že vás vedou k sobě, k napojení na své podvědomí, uvolnění a zklidnění.“

Pro koho je meditace vhodná?
„Pro každého v jakémkoliv věku. Je to schopnost, kterou máme přirozenou od narození. Jen když ji netrénujeme, tak se tato schopnost ztrácí. Společnost je nastavená na výkon a podporuje aktivitu mysli, což je přesný opak meditace.“

Existují speciální meditace například pro děti či těhotné ženy? Jak se liší od ostatních?
„Existují meditace zaměřené na určité téma nebo problém, který daná skupina lidí řeší. Nastávající maminky se ladí na nenarozená miminka. Děti hodně řeší spánek, noční můry, různé strachy např. odloučení od rodičů ve školce, problémy s učením či vztahy ve škole apod. Ale většina meditací funguje na všechny skupiny, třeba moje Zklidňující meditace, kterou mám na stránkách ke stažení zdarma.“

Potřebujeme k jejímu praktikování nějaké speciální předpoklady či pomůcky?
„Ne, nic není potřeba, jen ochota jít do toho, pravidelnost a vytrvat, než se dostaví výsledky. Ze začátku je těžké být v klidu a zastavit rušivé myšlenky, ale postupně s každou další meditací to jde lépe a lépe.“

V čem nám může konkrétně pomoci?
„Určitě se zklidnit a uvolnit. To je samo o sobě velmi léčivé na psychické i fyzické rovině. Já však učím lidi jít dál a začít pracovat se svým podvědomím a programy mysli. Ty jsou dost často destruktivní a negativně ovládají náš život. Dokážeme tak vyřešit různé strachy, traumata, úzkosti, špatný spánek, nefungující vztahy, problémy v práci, nízkou sebehodnotu, lepší seberealizaci apod.“

Je třeba provádět meditace pravidelně každý den, aby se dostavil požadovaný výsledek? Za jak dlouho se na něj můžeme zhruba těšit?
„Je ideální najít si každý den alespoň 20 minut. Ale ze zkušenosti mých klientů vím, že naučit se meditovat sám doma je velmi těžké a často to lidé vzdávají. Doporučuji alespoň na začátku jít na nějaký kurz, kde se techniku naučíte a pak už vše doma půjde snadněji. Mám zkušenost, že už po mých jednodenních kurzech meditace provedou účastníci velký skok, který jim umožní meditovat sami. Ale i tak je třeba meditaci pravidelně provádět a trénovat jí.“

Existuje nějaký stručný návod, jak meditovat?
„Asi bych začala pozorováním dechu ve svém těle nebo můžete pozorovat plamen svíčky a učit se zastavovat mysl. Ale ze zkušenosti vím, že je nejlepší navštívit nějaký kurz. Nechat se ze začátku někým vést. Jde to pak mnohem rychleji a máte možnost se ptát, když vám není něco jasné.“

Dají se při tom dělat i nějaké chyby?
„Mám zkušenost, že účastníci spíš neví jak na to. Stále je něco ruší a nepoznají ten stav, kdy jsou v meditaci. Na kurzech si to vyzkouší a dostanou i zpětnou vazbu.“

Často se mi stává, že během meditace se snažím soustředit a mé myšlenky se i přesto toulají. Existuje nějaká rada, jak tomu zabránit?
„Ano, to je ze začátku normální. Jsme zvyklí fungovat hodně v mysli. Účastníkům mých kurzů skvěle funguje, když si představí, že mají houbu nebo gumu a ty myšlenky mažou. Nebo si představí, že je posílají pryč. Ideální je dostat se do pozice pozorovatele myšlenek. Tím už jimi přestáváte být pohlceni a můžete s nimi něco dělat, zastavit je a změnit.“

Občas se mi stává, že při meditaci usnu. Je to problém?
„Měli bychom se samozřejmě snažit neusnout. Ale většina lidí je tak vyčerpaných, že tělo při zklidnění automaticky přechází do spánku. Pak je dobré si odpočinout a až pak trénovat meditaci. Ale usnutím v meditaci nic nezkazíte a nic špatného si tím nezpůsobíte.“

Existuje více typů meditace? Jak poznám, který je právě pro mě tím pravým?
„Jsou různé meditace, ale jak jsem již řekla, všechny vedou k jednomu a tím je zklidnění a uvnitřnění. Vyberte si tu formu meditace, která vám je nejpříjemnější a nejvíce vám sedí. Určitě se při výběru řiďte svojí intuicí.“

Jaký je rozdíl mezi řízenou meditací a meditací prováděnou formou soustředěním se na dech?
„Já například používám ve svých kurzech pozorování dechu ve svém těle na začátku každé meditace. Tím se účastníci rychleji zklidní a pak můžeme pokračovat s řízenou meditací, která se většinou už zaměřuje na určité téma.“

Mnoho lidí často říká, že při meditaci našlo odpověď na určité otázky. Jak je to možné, když se během meditování mají soustředit pouze na svůj dech?
„Když chcete jít dál, začnete více pracovat se svým podvědomím. To vám pak začne dávat odpovědi na vaše otázky a pomůže najít řešení vašich problémů. Je těžké to popsat, je to o vlastním prožitku, kdy najednou vidíte další souvislosti a možnou cestu.“

Meditace bývá často spojovaná s náboženstvím, konkrétně s buddhismem. Můžeme ji praktikovat i jako zájmovou činnost nebo vyžaduje určité přizpůsobení životního stylu.
„Meditace je dovednost, kterou buddhisté využívají, ale s náboženstvím spojená být nemusí. Meditací proměňujete svoje postoje, svůj život a to pak můžete nazvat změnou životního stylu. Více vnímáte své potřeby i svět kolem sebe, chcete ho harmoničtější, zdravější a tomu přizpůsobujete své aktivity, přátele i stravování.“

Co by jste poradila lidem, kteří o meditaci nikdy neslyšeli, ale chtěli by s ní začít?
„Doporučila bych si zajít na nějaký meditační kurz a vyzkoušet si ji naživo. Nebojte se, že na kurzu je víc lidí. Ve skupině vám meditace půjde lépe. Pokud nemáte možnost nebo nechcete přijít osobně, tak můžete využít některý z online kurzů či meditací, které naleznete na internetu i na mých webových stránkách.“

Pro zájemce nabízíte různé kurzy a semináře meditací, kterých se můžeme účastnit online i osobně. Co se na nich mohou jejich účastníci mimo jiné i naučit? Může se jich zúčastnit každý?
„Ano může se jich účastnit každý. Ideální je od 16 let výše, protože s malými dětmi je lepší pracovat jinak, více individuálně a spolu s rodiči. Horní věková hranice omezená není. Na kurzech se naučí zájemci meditovat, více vnímat intuici, pracovat se svým podvědomím a programy mysli. Budou více rozumět tomu, co se jim v životě děje a jak to mohou změnit.“

Je něco co by jste chtěla sdělit našim čtenářům?
„Ráda bych čtenáře povzbudila, aby neztráceli hlavu, když se jim v životě nedaří. Vždy to má nějaký hlubší důvod, který mohou prostřednictvím meditace odkrýt. Prací na sobě se jejich život začne proměňovat a stane se radostnější, láskyplnější a harmoničtější.“

Článek na webu Aha pro ženy

Jsem PRŮVODKYNÍ vnitřním světem PODVĚDOMÍ a PROGRAMŮ MYSLI a UČITELKOU MEDITACE. Pomohu vám objevit sám/sama sebe, kdo opravdu jste, co je vaše poslání, talent nebo dar. Najdete tak svou cestu k prožívání radosti, tak abyste se cítili celiství a uzdravili se. Při své práci využívám dar vnímání jemnohmotných energií, úrovně duše a energetického pole člověka. Více o mém příběhu se dozvíte ZDE>>. Meditace ZDARMA si můžete stáhnout ZDE>> Online kurz meditace si můžete objednat ZDE>> Online kurz Proměna Života si můžete objednat ZDE>>
Komentáře